Wczytuję dane...

Dlaczego należy przeprowadzić przed wysiłkiem fizycznym rozgrzewkę? To kwestia bezpieczeństwa!

Aktywność fizyczna niesie za sobą nie tylko korzyści, ale także ryzyko kontuzji.  To dlaczego należy przeprowadzić przed wysiłkiem fizycznym rozgrzewkę, jest bardzo często sprawą twojego bezpieczeństwa. Nieumiejętnie rozkładany w czasie wysiłek może doprowadzić do chwilowych kontuzji, ale także do trwałych urazów, które będą trudne do wyleczenia. W związku z tym przygotowaliśmy kilka wskazówek jak unikać uszczerbku na zdrowiu.

Rozgrzewka dobra na wszystko 

Rozgrzewka i to jak ją przeprowadzić przed wysiłkiem fizycznym jest często bagatelizowane. Nie powinieneś pytać dlaczego się nią zająć, tylko w jaki sposób ją zrobić, żeby przygotować swoje ciało na siłowe wyzwania. Taka wstępna aktywność sama w sobie jest bardzo pożyteczna. Często przybiera formę lżejszego kardio, bywa także zestawem skomplikowanych ćwiczeń, na wszystkie partie mięśni. W praktyce jest to seria zadań które rozgrzewają i rozciągają tkanki. Kiedy ostatni raz w ten sposób ćwiczyłeś? Jeżeli nie możesz sobie takiej sytuacji przypomnieć, to czas aby to zmienić jak najszybciej.

Dlaczego przeprowadzać ćwiczenia przed jazdą na rolkach?

By uniknąć niedogodności płynących z kontuzji spowodowanych jazdą na rolkach, powinieneś przeprowadzić podstawową rozgrzewkę. Przed wysiłkiem fizycznym stań pewnie na dwóch lekko rozstawionych nogach i wykonując zamachy dotykaj naprzemiennie prawej stopy lewą dłonią i lewej stopy prawą. Następnie złącz nogi i wykonując spokojny skłon postaraj się dotknąć czubkami palców rąk swoich butów. Dobrym pomysłem będzie także, abyś w tej postawie wykonał kilka obrotów tułowiem. Następnie zejdź do siadu płaskiego i postaraj się dotknąć dłonią kostek. Na koniec wykonaj w umiarkowanym tempie skipping angażując w niego kończy dolnej i górnej obręczy ciała. Tak przygotowany możesz spokojnie założyć rolki i ruszyć w trasę.

Przed czym chroni nas rozgrzewka i jak działa?

Dobrze przeprowadzona rozgrzewka przed wysiłkiem fizycznym chroni przed większością naderwań i zwichnięć. Dobrze rozciągnięte mięśnie i stawy lepiej będą znosić upadki i nagłe naprężenia. Podczas przygotowań do sportu podnosimy poziom adrenaliny w organizmie co samo w sobie poprawia naszą percepcją i z całą pewnością łatwiej będzie nam utrzymać równowagę i unikać niespodziewanych przeszkód na drodze.