Wczytuję dane...

Chcesz wiedzieć jak się pozbyć zakwasów? Dowiedz się także, jak ich unikać!

Aktywność fizyczna to zdecydowanie sposób na zdrowie. Wielu jednak kojarzy się z nieprzyjemnym bólem występującym kolejnego dnia. Czytaj dalej i sprawdź nie tylko jak pozbyć się zakwasów, ale także – jak trenować, by nie dopuścić do ich wystąpienia!

Sprawdź, jak powstają zakwasy!

Zakwasy, czyli nieprzyjemny ból odczuwany po treningu, nazywane są także zespołem opóźnionego bólu mięśniowego. Pojawiają się najczęściej po zbyt intensywnym treningu i są naprawdę niekomfortowe. Na szczęście są naturalną reakcją organizmu i nie muszą Cię niepokoić. Jeśli jednak ich występowanie utrudnia Ci normalne funkcjonowanie, a tak niestety może się zdarzyć, warto już teraz sprawdzić, jak pozbyć się zakwasów.

Pozbądź się zakwasów – sprawdź, jak to zrobić!

Jeśli chcesz pozbyć się zakwasów, musisz zapewnić swoim mięśniom maksymalny relaks. Na szczęście możesz to zrobić w domu, a konkretnie – w swojej łazience! Najpopularniejszym i najbardziej skutecznym sposobem jest prysznic. Warto stosować naprzemienne, zimne i ciepłe natryski, zapewniające odprężenie, a dodatkowo – ujędrniające skórę! Wśród innych, cenionych sposobów na pozbycie się zakwasów znajdziesz gorącą kąpiel, masaż, także sportowy oraz ćwiczenia rozciągające i rozluźniające. Jeśli masz możliwość, możesz skorzystać z sauny.

Uniknięcie zakwasów jest możliwe!

Zastanawiasz się, czy można uniknąć zakwasów? Można, pod warunkiem, że odpowiednią ilość czasu poświęcisz rozgrzewce. Jej rodzaj, czas trwania i intensywność będą uzależnione od rodzaju aktywności, jaką zamierzasz podjąć.

Decydując się na coraz popularniejszą jazdę na rolkach albo modne bieganie musisz przygotować przede wszystkim nogi. Odpowiednie będą ćwiczenia rozciągające, nie możesz jednak zapominać o pozostałych grupach mięśniowych. Jakie ćwiczenia warto wykonać? Przykładowo – możesz schylić się i dotknąć palców u stóp, stanąć w rozkroku i starać się dostać raz do jednej, a raz do drugiej stopy, jednocześnie próbując utrzymać lekko ugięte kolana i proste plecy albo usiąść, łącząc stopy podeszwami i delikatnie rozciągać nogi, dociskając kolana do podłogi.

Proste ćwiczenia to nie jedyny sposób, by zapobiec zespołowi opóźnionego bólu mięśniowego. Jeśli nie chcesz zastanawiać się, jak pozbyć się zakwasów, koniecznie dopasuj aktywność do swoich możliwości. Od dawna nie jeździłeś na rolkach? Zacznij od krótkiego dystansu, a przed kolejnym treningiem zrób jednodniową przerwę. W czasie jej trwania możesz na przykład iść na spacer.