Wczytuję dane...

Jaka hulajnoga dla dorosłych? Przegląd możliwości

Jeszcze niedawno hulajnoga kojarzyła nam się z zabawką dla dzieci. Maluch, odpychając się jedną nogą od podłoża, ćwiczył równowagę i miał ogromną frajdę z namiastki samodzielności. W wersji lekko zmodyfikowanej może z niej korzystać także rodzic. Jaka hulajnoga dla dorosłych spełni swoje zadanie?

Doskonała na miejskich szlakach

Współczesny mieszczuch ma wiele możliwości transportu po ulubionych trasach. Samochody i komunikacja miejska bywają jednak zawodne w sytuacji dużego natężenia ruchu. Stojąc w korkach, można się spóźnić i tracić wiele czasu. To dlatego tak modne stały się alternatywne sposoby przemieszczania się. Uliczki zapełniły skutery, rowery oraz hulajnogi. Te ostatnie już dawno przestały się kojarzyć z dziećmi. Jaka hulajnoga dla dorosłych sprawdzi się w mieście? Na pewno lekka, ponieważ łatwo ją w dowolnej chwili przenieść, a nawet wstawić do autobusu. Smukła konstrukcja sprawia, że na zatłoczonych ulicach i alejkach nie powodujemy jeszcze większego zamieszania.

Pieszy na hulajnodze

Widok młodego, luźnie ubranego, a nawet eleganckiego człowieka, który pomyka na hulajnodze, wpisał się w pejzaż miejski. Moda na ten rodzaj transportu przyszła do nas z innych krajów, zarówno zachodnich, jak i dalekowschodnich. Szybko, sprawnie i przyjemnie można się w ten sposób dostać do szkoły, pracy czy urzędu. Niestety, polskie prawo nie nadąża za wieloma nowinkami, stąd dość problematyczny status hulajnogi. Osoba, która się na niej porusza, jest traktowana jak pieszy. Z tego powodu nie może na przykład korzystać z dróg, przeznaczonych dla rowerów. Dzieje się tak, mimo że na hulajnodze można rozwinąć całkiem sporą szybkość, co stanowi zagrożenie dla „prawdziwych” pieszych.



jaka hulajnoga dla dorosłych

Rozmiar hulajnogi dla dorosłych

Bez względu na kategorię wiekową, przy używaniu hulajnogi ważne jest dopasowanie obciążenia do konkretnego modelu. W wersji dla dorosłych takie pojazdy zwykle mają nośność 90-100 kg. Jeśli rączki będą gdzieś poniżej naszych bioder, sterowanie będzie niewygodne, a momentami nawet niebezpieczne. Idealnie, jeśli rozstaw rączek wynosi około 40 cm. Do jazdy miejskiej przydają się także nieco większe kółka o średnicy przynajmniej 20 cm. Dzięki nim łatwiej tłumić drgania od podłoża, są także zdecydowanie szybsze. Małe kółka zwykle mają modele wyczynowe, mało praktyczne na zatłoczonych ulicach. Istnieją także modele z tak dużymi kółkami, że wyglądają jak rowery bez doczepionych pedałów.

Kółka i szerokie podesty

Jaka hulajnoga dla dorosłych sprawdzi się do codziennej jazdy? Na pewno taka, która ma solidne kółka. W tym temacie wyróżnia się kółka pełne, plastikowe oraz pompowane. Te, które zostały wykonane z tworzywa, uchodzą za wyjątkowo trwałe. Jedyne, co może się okazać w nich wyeksploatowane to łożysko. Wadą takiego rozwiązania jest jednak to, że czuć na nich wszystkie łączenia chodnika lub nierówności na drodze. Pod tym względem wygodniejsze są kółka pompowane. Świetnie jeżdżą nawet na nieutwardzonych drogach, choć należy uważać, aby nie najechać na coś, co może przebić gumę. Część modeli ma pod przednim kółkiem amortyzator, łagodzący drgania. Warto także zwrócić uwagę na podest. Jeśli jest szerszy, można zmienić nogę bez konieczności zatrzymywania się.

Jaka hulajnoga dla dorosłych - modele wyczynowe

Na rynku można znaleźć hulajnogi różnego typu, począwszy od małych, dużych, na mniejszych i większych kółkach. Dostępne są także modele wyczynowe, o czym można się przekonać, sprawdzając ofertę sklepu Mega Rolki. Taki model świetnie nadaje się do jazdy freestylowej. Sztywność i trwałość konstrukcji, jak również lekkość hulajnogi to jej wielkie atuty. Całość wykonano z wysokiej jakości stopów aluminium oraz stali chromowej. Kierownica pozwala na swobodne wykonanie wielu ewolucji w tym obrotów o 360 stopni. Zastosowanie potrójnego mocowania pierścienia kierownicy pozwala dodatkowo na dynamiczną i agresywną jazdę. Jak wyglądają koła w tym modelu? Felgi wykonane z najlżejszego i najbardziej wytrzymałego kompozytu.

Udogodnienia podczas jazdy

Zastanawiając się, jaka hulajnoga przyda nam się w mieście, warto pomyśleć, że to doskonały pojazd również podczas wycieczek. Wystarczy, że wybrany przez nas model jest lekki i można go składać. W takiej wersji łatwo zmieści się do samochodowego bagażnika. Nieporęcznego sprzętu lepiej nie zabierać na wakacje, ponieważ zajmie zbyt dużo miejsca. Osoby, ceniące ciszę podczas jazdy, powinny zwrócić uwagę na miejsca łączenia. Jeśli znajdują się tam jakieś nierówności, hulajnoga może wydawać hałaśliwe dźwięki. Sporym udogodnieniem jest także antypoślizgowa okładzina podestu. Dzięki temu nie ma problemu z jazdą nawet podczas deszczu.

Potencjał hulajnogi na miejskich drogach doceniło wiele lokalnych władz. Coraz częściej można takie pojazdy wynająć, korzystając z odpowiedniej aplikacji. Nie ma konieczności odwożenia konkretnego modelu w miejsce, z którego został wzięty. System zarejestruje ich oddanie w innej lokalizacji.