Jakie kółka do rolek? Jak dopasować je do stylu jazdy?
Patrząc na alejki parkowe można zauważyć, że jazda na rolkach stała się jedną z bardziej popularnych aktywności. Grono jej zwolenników rośnie i nie ma konkretnej kategorii wiekowej. Chcąc dołączyć do tej grupy, warto dobrze przemyśleć, jakie kółka do rolek będą dla nas najlepsze. Od ich wyboru wiele zależy, przede wszystkim komfort naszej jazdy.
Szybkość i płynność ruchów podczas jazdy
Klasyczne rolki mają cztery kółka, ustawione w linii prostej. Wykonuje się je z poliuretanu lub uretanu. Wersje tańsze, tworzone na potrzeby marketów, mają kółka plastikowe, które są jednak najgorszą opcją ze względu na słabą trwałość. Dlaczego wybór kółek jest tak kluczowy przy zakupie rolek? To one decydują o dynamice, z jaką się poruszamy. Ich właściwości są uzależnione od wielkości i twardości, jak również rodzaju łożysk, zamontowanych w kółkach. Jakie kółka do rolek będą odpowiednie dla osoby początkującej? Na pewno takie, przy których nie da się rozwinąć bardzo dużych prędkości.
Podstawowe oznaczenia rolek
Mimo, że kółka w rolkach wyglądają tak samo, to od ich rozmiaru zależy, w jaki sposób będziemy się poruszać. Właściwy wybór powinno się zacząć od analizy najważniejszych parametrów. Rolki mają swoje oznaczenia, które trzeba odpowiednio odczytać. Patrząc na zapis „78/82A” należy wiedzieć, że pierwsza liczba (78) określa ich średnicę, podawaną w milimetrach. Druga (82) wskazuje na twardość kółek. Symbol, podawany w literach alfabetu, czyli w podanym przykładzie „A” to tak zwana skala Shore’a, oznaczająca twardość tworzywa. Im mocniejsze tworzywo, tym bezpieczniejsza jazda. Właściciel takich rolek może także mieć pewność, że jego sprzęt przetrwa więcej niż jeden sezon eksploatacji.
Jakie kółka do rolek - wybór rozmiaru
Zakres wartości w tej kategorii jest dość szeroki, ale kółka do rolek najczęściej dzieli się na trzy kategorie:
1. Kółka małe - mieszczą się w przedziale od około 45 do 70 milimetrów. Poleca się je dzieciom i osobom początkującym. Zwrotne i stabilne lepiej pochłaniają wszelkiego typu drgania podczas jazdy. Małe kółeczka nie są w stanie rozwinąć dużych prędkości, więc początkujący mogą się na nich czuć pewniej. Wybierają je także ci, którzy wolą lubią wykonywać nagłe zwroty podczas jazdy.
2. Kółka średnie to przedział w kategorii od 71 do około 84 milimetrów. Można na nich rozwinąć większe prędkości, co świetnie wpisuje się w trend jazdy rekreacyjnej. Dają dobrą przyczepność, zwrotność oraz stabilność jazdy, dlatego osoby początkujące również mogą z nich korzystać.
3. Kółka duże mają rozmiar od 85 do ponad 100 milimetrów. Da się na nich mknąć nawet z prędkością, przekraczającą 30 km/h. Stabilność jazdy jest nieco mniejsza, dlatego jest to kategoria, zarezerwowana dla osób, które jeżdżą już od jakiegoś czasu. Duże kółka są mało zwrotne, więc nie powinni po nie sięgać zwolennicy jazdy slalomem czy wykonywania dynamicznych zwrotów.
Kółka twarde i miękkie
Innym parametrem, wpływającym na profil jazdy jest twardość i miękkość kółek. Jakie kółka do rolek powinna wybierać osoba początkująca? Zdecydowanie miękkie. Mieszczą się w przedziale od 74A do około 82A. Ich konstrukcja nie pozwala na rozwinięcie zbyt dużej prędkości. Duży opór, jaki stawiają nawierzchni sprawia, że nie da się na nich zbytnio szaleć. Kółka twarde to większe wyzwanie. Ich parametr twardości wynosi od 83A do ponad 100A. Odznaczają się dużą wytrzymałością mechaniczną, przez co nie zużywają się tak szybko, jak modele miękkie. Na twardych kółkach można znacznie szybciej jeździć, ale kosztem mniejszego komfortu - kółka łatwiej wyłapują drgania.
Łożyska dla mniej i bardziej zaawansowanych
Jakie kółka do rolek można jeszcze spotkać na rynku? W sklepie Mega Rolki dostępne są także modele, które różnią się łożyskami, zamontowanymi w kółkach. Można je poznać po specjalnym oznakowaniu jak ABEC, SG, ILQ etc. i cyfrach. Im jest ona większa, tym kółka obracają się szybciej i stawiają mniejszy opór podłożu. Najwolniejsze to typ 1 i 3. Przydadzą się zwłaszcza osobom, które nie są w stanie utrzymać równowagi przy nieco szybszej jeździe. Większe parametry szybkościowe poznać po liczbach 5, 7 oraz 9. Do jazdy standardowej najczęściej poleca się rozmiar „608”. Większe łożyska to opcja dla bardziej zaawansowanych rolkarzy.
Odpowiednie profile w rolkach
Wybór odpowiedniego sprzętu do jazdy nie kończy się na powyższych oznaczeniach. Jakie kółka do rolek będą nam pasować? To zależy nie tylko od rozmiaru, twardości i rodzaju łożyska. Liczą się także profile, które mogą być płaskie i ścięte. Te pierwsze oznaczają doskonałą przyczepność kółek do podłoża. Montuje się je w rolkach przeznaczonych do jazdy wyczynowej i technicznej. Można w nich także wykonywać różnego typu ewolucje. Profil ścięty jest dedykowany bardziej miłośnikom jazdy szybkościowej. Daje mały opór, więc łatwo w nich się rozpędzić w stosunkowo krótkim czasie. Z kolei profile okrągłe wpływają na poprawę parametru zwrotności.
Za najlepsze kółka uchodzą te, które wykonano z poliuretanu, o strukturze przypominającej kauczuk. W tanich modelach jest go raczej mało, więc zawartość tworzywa także warto sprawdzić przed zakupem.