Wczytuję dane...

Jak hamować na wrotkach? Wszystko, co warto wiedzieć

jak hamować na wrotkach

Wiele osób rezygnuje z jazdy na wrotkach z obawy przed nauką hamowania. Niepotrzebnie. Hamowanie wymaga opanowania właściwej techniki ale wcale nie jest dużo trudniejsze niż hamowanie na rolkach. Jak hamować na wrotkach? Jaka technika jest najłatwiejsza i najbezpieczniejsza? Oto wszystko, co musisz na ten temat wiedzieć.

Czy hamowanie na wrotkach jest proste?

Chcesz zacząć jeździć na wrotkach? Zastanawiasz się, czy hamowanie jest proste i bezpieczne? Jak hamować na wrotkach? Czy wiesz, że wrotki posiadają hamulec? Znajduje się on w części przedniej pod palcami. Jak hamować na wrotkach przy pomocy hamulca? Pochyl przód stopy, tak, aby hamulec zetknął się z podłożem.

Jedną z technik hamowania na wrotkach jest hamowanie tzw. T-stopem. To sposób znany wszystkim rolkarzom. Co należy zrobić, by wyhamować w tej technice? Wysuń jedną nogę w tył i w tym samym momencie wysuń rękę do przodu, przednią nogę delikatnie ugnij.

Nieco trudniejszą techniką, która może sprawiać trudność początkującym jest hamowanie slidem. Polega ono na tym, że w jedną stronę wykonujesz skręt nogami i jednocześnie w tym samym czasie w drugą stronę skręcasz rękami. Technika ta wymaga dużej koordynacji, świadomości ciała i opanowania.

Ćwicz, ćwicz i jeszcze raz ćwicz

Wiesz już jak hamować na wrotkach, ale obawiasz się, że nie uda ci się wykonać tego manewru szybko? Zanim wyjedziesz na ulicę znajdź bezpieczne miejsce, w którym będziesz mógł poćwiczyć różne techniki hamowania. Nie zniechęcaj się, jeżeli któraś nie wychodzi ci za pierwszym razem. Wybierz tę technikę, która najbardziej ci odpowiada i to ją doskonal w pierwszej kolejności.

Jak nauczyć dziecko hamować na wrotkach?

Kupiłaś pierwsze wrotki swojemu dziecku i zastanawiasz się jak nauczyć je hamować? Zacznijcie od ćwiczenia „na sucho”, bez wrotek. Pokaż swojemu dziecku jaką postawę ciała ma przyjąć, w jakiej pozycji podczas hamowania powinny być ustawione nogi, a w jakiej ręce. Następnie poproś malucha, by założył wrotki. Naukę hamowania rozpocznijcie od niewielkich szybkości. Asekuruj dziecko w każdym ruchu, uważnie patrz, co robi i cierpliwie tłumacz i demonstruj odpowiednią technikę.

Zadbaj o bezpieczeństwo

W jeździe na wrotkach nie jest ważne tylko jak nauczyć się hamować, ale także, żeby zrobić to bezpiecznie. To właśnie podczas hamowania bardzo łatwo jest się przewrócić i doznać nieprzyjemnego urazu. Zawsze miej na głowie kask, a na kolanach, rękach i nadgarstkach ochraniacze. W ten sposób nawet podczas upadku ograniczysz ryzyko uszkodzenia ciała do minimum.