Wczytuję dane...

Jak dobrać rozmiar rolek? Porady dla początkujących

jak dobrać rozmiar rolek

Jazda na rolkach to przyjemność, którą docenia i praktykuje coraz więcej osób. Kupując odpowiednie akcesoria do jazdy, warto wiedzieć, jak dobrać rozmiar rolek. To ważne, ponieważ źle dobrany rozmiar oznacza nie tylko dyskomfort, ale także niewłaściwe położenie stopy w rolce.

Markowe znaczy lepsze

Kupowanie rolek, które nie są dobrze dopasowane do stopy, powoduje jej nienaturalne ułożenie i grozi kontuzją. Podczas jazdy nie ma właściwej kontroli nad ruchem stopy, która nadmiernie się przesuwa. Jest to sytuacja analogiczna do tej, kiedy ktoś zakłada zbyt duże buty i stara się je utrzymać na stopie. Jak dobrać rozmiar rolek? Na pewno nie warto kupować „na zapas”, czyli większego rozmiaru, na przykład dla dziecka. Znane marki bardzo dbają o komfort klientów. Ich produkty mają anatomiczną budowę buta wewnętrznego. Konstrukcja wewnętrznej wkładki jest idealnie dopasowana do kształtu stopy. Stosuje się też rozwiązania, wpływające na lepszy komfort podczas jazdy.

Jak dobrać rozmiar rolek?

Najlepszą opcją dopasowania rolek jest ich przymierzenie przed zakupem. Kupując przez Internet, jak w sklepie Mega Rolki, można wcześniej dokładnie wymierzyć długość wkładki. Dysponując już parą rolek, można je zmierzyć i wysłać parametry wraz z zamówieniem. Mierzy się zawsze dwie rolki, ponieważ stojąc na jednej, mamy nierównomiernie rozłożony ciężar ciała. Rolki powinny być dokładnie pozapinane. Tylko w takiej wersji stopa stoi swobodnie. W założonych rolkach warto przyjąć postawę taką jak podczas jazdy, czyli lekko pochyloną. Jeśli w takiej pozycji pięta nie odrywa się od spodu a my wyczuwamy i przód i tył wkładki - pomiar został dokonany w sposób właściwy.

Tabelki rozmiarów

Kupując pierwsze rolki, nie ma możliwości dokonania pomiaru w alternatywnych egzemplarzach. Z tego powodu sklepy internetowe polecają swoim klientom korzystanie ze specjalnej tabelki pomiarów. Są na nich zaznaczone długości wkładki, które odpowiadają konkretnym rozmiarom. Ewentualne różnice wynoszą od 1-4 mm, co zasadniczo nie wpływa na komfort użytkowania. Jeśli wymierzona długość stopy jest dokładnie pomiędzy dwoma rozmiarami, najlepiej wybrać ten mniejszy. Nowoczesne rolki są lekkie i bardzo wygodne. Mierząc nowe, należy nieco poczekać, aż stopa idealnie się na nich ułoży.

Zakup rolek to doskonały pomysł w sytuacji, gdy zamierzamy nabyć rolki dla dziecka. Maluch o wiele sprawniej opanuje jazdę, jeśli będzie mu w tym towarzyszył ktoś dorosły.