Wczytuję dane...

Jak nauczyć dziecko jeździć na rolkach? Praktyczne porady dla rodziców

jak nauczyć dziecko jazdy na rolkach

Pierwsze powiewy wiosennego powietrza zachęcają do większej aktywności na świeżym powietrzu. To idealny moment na naukę nowych umiejętności jak jazda na rolkach, wrotkach czy rowerze. Jak nauczyć dziecko jeździć na rolkach? Poniżej kilka sprawdzonych porad.

Po pierwsze bezpieczeństwo

Zanim maluch pierwszy raz założy rolki, powinien mieć przygotowane niezbędne akcesoria, które zapewnią mu bezpieczeństwo. Co powinien zawierać taki zestaw? Podstawą jest kask, chroniący głowę. Ważne są także ochraniacze na łokcie, nadgarstki oraz kolana. Jak nauczyć dziecko jeździć na rolkach? Należy wybrać bezpieczny teren. Zaleca się omijanie miejsc, które znajdują się blisko ulicy oraz takich, gdzie można natrafić na pojazdy. Dobrym wyborem będzie także równa, utwardzona powierzchnia, na przykład w parku, na ścieżce rowerowej czy też podwórku.

Jak nauczyć dziecko jeździć na rolkach po ścieżce rowerowej

Ucząc malucha nowej aktywności, warto zahaczyć o pierwsze zasady, dotyczące ruchu drogowego. Dziecko powinno wiedzieć, że nie można podczas jazdy powodować zagrożenia dla siebie i innych. Oznacza to zwracanie uwagi na wszystkich, którzy poruszają się po tej samej ścieżce. Maluch, jeśli chce skręcić w lewo, ma obowiązek przepuszczania pieszych i innych, którzy są naprzeciwko niego. Musi także koniecznie zatrzymać się w miejscu, gdzie ścieżka rowerowa się kończy lub zaczyna krzyżować z drogą. Dzieci chętniej się uczą, jeśli w konkretnych czynnościach towarzyszy im druga osoba. Dobrym pomysłem jest więc zaopatrzenie się w zestaw rolek dla dorosłych. Duży ich wybór można znaleźć w sklepie Mega Rolki.

Właściwa pozycja

Sukces w nauce jazdy na rolkach to kwestia opanowania właściwej postawy. Dziecko powinno się lekko pochylić do przodu i stać na ugiętych nogach. Ręce najlepiej trzymać wzdłuż tułowia a stopy w kształcie litery V. Pięty są wówczas bliżej siebie a palce dalej. Podczas jazdy do przodu kolana powinny być delikatnie skierowane do wewnątrz. Głowa musi być ustawiona na wprost do kierunku jazdy po to, aby skupić się na tym, co jest przed dzieckiem. Jeśli maluch ma opory przed ruszeniem, warto chwycić go za ręce, stojąc przed nim. Lekkie ciągnięcie za sobą powinno go zachęcić do próby balansowania ciałem.

Bardzo ważnym elementem nauki jazdy na rolkach jest opanowanie hamowania. Dziecko powinno zbliżyć obie rolki do siebie i lekko ugiąć kolana. W ten sposób wytraci prędkość i opanuje zatrzymywanie się.