Wczytuję dane...

Rolki czy bieganie? 7 powodów, dla których warto wybrać rolki!

rolki czy bieganie

Sezon wiosenno-letni zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Podejmowanie aktywności na zewnątrz ma wiele zalet. Sprzyja kondycji, sylwetce i odpowiedniemu dotlenieniu organizmu. Zastanawiasz się, który sport wybrać – rolki czy bieganie? Poznaj siedem powodów, dla których warto postawić na rolki!

1. Większe zaangażowanie mięśni – rolki czy bieganie?

Choć w kontekście joggingu często porusza się temat znaczenia mięśni nóg, to rolki angażują je intensywniej! Jazda na rolkach wymusza pracę wszystkich dużych grup mięśniowych. Szczególnie silnie stymulowane są mięśnie czworogłowe oraz pośladki. Jeżeli zastanawiasz się, która aktywność pozwoli Ci skutecznie wysmuklić łydki i uda, to w dylemacie rolki czy bieganie zdecydowanie postaw na tę pierwszą aktywność.

2. Szybkie spalanie kalorii

Szybkość spalania kalorii zależy przede wszystkim od intensywności wysiłku. W tym aspekcie dynamiczne sporty takie jak rolki czy bieganie są do siebie zbliżone. Warto jednak zauważyć, że wiele osób zwraca uwagę na fakt, że jazda na rolkach wydaje się być mniej męcząca i monotonna, dzięki czemu treningi na kółkach cieszą się rosnącą popularnością.

3. Rolki czy bieganie – co wybrać, żeby szybko poprawić kondycję?

Regularne treningi na świeżym powietrzu to świetny sposób na poprawę ogólnej kondycji fizycznej. Co więcej, to również metoda na odpowiednie dotlenienie organizmu, które sprzyja dobremu samopoczuciu, ładnej sylwetce i promiennej cerze. Jeśli zastanawiasz się, która aktywność szybciej poprawi kondycję – rolki czy bieganie, to zwróć uwagę na fakt, że jazda na rolkach często wymaga włożenia większego wysiłku.

4. Relaks i redukcja stresu

Ruch na świeżym powietrzu to doskonały sposób na relaks i redukcję napięcia. W tym celu sporty takie jak rolki czy bieganie sprawdzą się idealnie. Przewagą tych pierwszych jest fakt, że umożliwiają szybkie i sprawne przemieszczanie się po okolicy, dzięki czemu możesz zwiedzić więcej, a dynamiczna zmiana krajobrazu zapobiega nudzie i monotonii. Słoneczny dzień i wiatr we włosach to świetne rozwiązanie na stres i smutki.

5. Bezpieczeństwo i przeciwwskazania

Która z aktywności jest bezpieczniejsza – rolki czy bieganie? Ta pierwsza zdecydowanie mniej obciąża stawy. Rolki doskonale sprawdzą się w miejskiej przestrzeni, zdominowanej przez twardy asfalt i niepolecanej biegaczom. Przejażdżki charakteryzują się również relatywnie niskim ryzykiem kontuzji. Warto jednak zaznaczyć, że podstawą bezpiecznej jazdy są kaski i ochraniacze!

6. Koordynacja i płynność ruchów

Jeśli szukasz sposobu na poprawę koordynacji, to odpowiedź na pytanie „rolki czy bieganie” jest prosta. Jazda na rolkach wymaga współpracy i zaangażowania wielu mięśni jednocześnie, dzięki czemu doskonale wyrabia równowagę.Płynność ruchów i koordynacja to dodatkowy profit, który z pewnością przyda Ci się zarówno podczas codziennych aktywności, jak i w trakcie uprawiania innych sportów.

7. Co na odchudzanie – rolki czy bieganie?

W kontekście odchudzania sporty aerobowe, takie jak rolki czy bieganie są niemal tak samo skuteczne. Godzina jazdy na rolkach pozwoli Ci spalić około 700 kcal. Jak zoptymalizować efekty treningu? Pamiętaj o dwóch kwestiach. Po pierwsze, wysiłek powinien trwać dłużej niż 20 minut – krótsza aktywność nie uruchomi procesów spalania tkanki tłuszczowej. Po drugie, podczas ruchu postaraj się utrzymywać równe tętno. Optymalnym wskaźnikiem będzie około 130 uderzeń na minutę.