Wczytuję dane...

Jak wybrać kółka kauczukowe do rolek? Podpowiadamy!

jakie kolka do rolek

Kółka to bardzo ważne elementy rolek. To od nich zależy między innymi prędkość i płynność poruszania. Powinny zapewniać bezpieczeństwo i stabilność jazdy. Przed podjęciem decyzji o konkretnych kółkach, warto zapoznać się z ich podstawowymi parametrami. Dużą popularnością cieszą się rozwiązania z elastycznych tworzyw, np. kauczuku. Jak dobrać kółka kauczukowe do rolek?

Kauczukowe?

Na wstępie warto zwrócić uwagę na nieścisłości, związane z nazewnictwem. Kółka kauczukowe do rolek w rzeczywistości najczęściej wykonane są z poliuretanu. To tworzywo, które przypomina kauczuk pod względem wyglądu i struktury. Sklepy i producenci mogą stosować takie oznaczenia, dlatego pamiętaj o tym podczas poszukiwania kółek.

Twardość

Podstawowe parametry, którymi określa się kółka do rolek to średnica i twardość. Ta pierwsza wyrażana jest w milimetrach. Tę drugą określa się literą A oraz liczbą z zakresu 74-101. Im większa jej wartość, tym twardsze tworzywo. Wybierając kółka kauczukowe do rolek, należy uwzględnić wagę użytkownika – osobom cięższym poleca się twardsze rozwiązania.

Średnica

Na podstawie średnicy, kółka dzieli się na małe (od 47 do 70 mm) i duże (od 84 do 110 mm). Na małych jeździ się wolniej, ale stabilnie. Charakteryzują się dobrą zwrotnością, dzięki czemu łatwiej nimi manewrować. Kółka duże przeznaczone są do jazdy szybkiej. Są mniej zwrotne i przyczepne. Kółka kauczukowe do popularnych rolek fitnessowych i rekreacyjnych zazwyczaj mają wielkość od 72 do 80 mm.

Profil

Innym parametrem, na który warto zwrócić uwagę podczas wyboru kółek kauczukowych do rolek, jest ich profil. Możesz określić go, patrząc z góry na kółko ustawione pionowo. Rozwiązania płaskie przeznaczone są do jazdy agresywnej. Mają lepszą przyczepność, ale jeździ się na nich wolniej. Profil ścięty świetnie nadaje się do jazdy szybkościowej. Popularnym rozwiązaniem jest profilowanie okrągłe, które sprawdzi się w jeździe freestylowej, miejskiej oraz hokejowej.

Jakie kółka dla początkujących?

Kółka kauczukowe do rolek przeznaczonych dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę z rolkami, powinny być średniej wielkości (od 72 do 82 mm). Rekomendowana twardość to około 78-82A.

Mamy nadzieję, że nasz tekst dostarczył Ci przydatnych informacji i wiesz już, jak wybrać kółka kauczukowe do rolek. Jak widzisz, możliwości jest wiele, dzięki czemu możesz odpowiednio dopasować części do swoich potrzeb i oczekiwań. Jeśli szukasz dobrych kółek w przystępnej cenie, sprawdź propozycje naszego sklepu!