Wczytuję dane...

Rolki do jazdy agresywnej – jakie wybrać?

Rolki agresywne przeznaczone są do jazdy, w której pojawiają się rozmaite ewolucje. Tego typu styl bazuje na trikach, skokach i ślizgach. Wykorzystywany do niego sprzęt wyraźnie różni się od klasycznych rozwiązań. Dzięki zastosowanym modyfikacjom jest idealnie przystosowany do swojej funkcji. Na co zwrócić uwagę przy wyborze rolek do jazdy agresywnej?

Agresywne a klasyczne

Rolki agresywne charakteryzują się szeroką i solidną budową. Masywniejsza budowa sprawia, że rolki do jazdy agresywnej są cięższe niż klasyczne. Dzięki dodatkowym elementom, takim jak wzmocnienia czy osłonki na koła, są specjalnie przystosowane do akrobacji, ślizgów i skoków. W sprzęcie tego typu montuje się niewielkie kółka, między którymi często pojawia się przerwa.

Rodzaje

Rolki do jazdy agresywnej dzieli się na kilka podstawowych rodzajów, jednak często stosuje się ogólny podział na sztywne i miękkie. Te pierwsze umożliwiają wyrobienie podstawowych odruchów, potrzebnych w jeździe wyczynowej, np. uginania kolan jako alternatywy dla zginania nóg w kostkach. Rolki miękkie zapewniają większy komfort podczas treningów i akrobacji, ale początkującym mogą wydawać się niestabilne.

Które na początek?

Jeśli zaczynasz swoją przygodę z jazdą agresywną, wybierz rolki sztywne. Takie rozwiązanie wymusi właściwe ugięcie stawów podczas wykonywania akrobacji, co zapewni odpowiednią postawę i wyrobi dobre nawyki. Doświadczeni rolkarze mogą pokusić się o bardziej elastyczne rolki do jazdy agresywnej. Taki sprzęt znacznie ułatwia wykonanie części trików, jednak wymaga koncentracji na odpowiednim napięciu mięśni.

Rozmiar

Odpowiednie dopasowanie rozmiaru rolek do jazdy agresywnej to absolutna podstawa. Specyfika tego stylu wymaga dobrego i komfortowego usztywnienia. Zbyt luźne i zbyt ciasne rozwiązania mogą skutkować obolałymi nogami lub kontuzjami. Do skoków przez przeszkody często wybiera się nieco dłuższe rolki. Taki sprzęt zabezpiecza palce u stóp przed działaniem powstających w trakcie akrobacji obciążeń.

Kółka

Jak już wspominaliśmy, w rolkach do jazdy agresywnej stosuje się mniejsze kółka. Ich wielkość i specyficzna budowa ułatwiają lądowanie po skoku, dzięki czemu minimalizują ryzyko upadków. Warto zwrócić uwagę również na materiał, z którego wykonane są kółka. Kauczuk lub guma zapewnią zdecydowanie większy komfort niż plastik.

W zależności od rodzaju płozy i ułożenia kółek rolki do jazdy agresywnej dzieli się na:

– rolki flat, w których wszystkie kółka są takiej samej wielkości,

– rolki Antirocker, w których dwa większe kółka znajdują się na zewnątrz, a dwa mniejsze wewnątrz,

– rolki Freestyle, wyposażone jedynie w dwa kółka zewnętrzne.

Wiesz już, jak wybrać rolki do jazdy agresywnej? Mamy nadzieję, że nasz tekst dostarczył Ci przydatnych informacji. Jeśli rozważasz zakup tego typu sprzętu, sprawdź propozycje Mega Rolki!