Jak hamować na rolkach? Kilka cennych porad
Jak hamować na rolkach? Kilka cennych porad
Rozpoczynając przygodę z rolkami trzeba opanować nie tylko sprawne poruszanie się do przodu i tyłu, ale również hamowanie. Jak hamować na rolkach, aby we właściwym momencie się zatrzymać? Przy modelach z hamulcem jest to łatwe. W innych sytuacjach trzeba tę umiejętność wyćwiczyć.
Rolki dla każdego
Jazda na rolkach jest sportem, który potrafi połączyć pokolenia. Mogą go uskuteczniać dzieci, jak również dorośli, także osoby w podeszłym wieku. Warunkiem jest opanowanie odpowiedniego balansowania ciałem w celu utrzymania równowagi. Rolki świetnie poprawiają kondycję, modelując mięśnie. Nie obciążają kręgosłupa, co jest zachętą dla osób, borykających się z problemami zwyrodnieniowymi. Jak hamować na rolkach, jeśli jest się osobą początkującą? Najlepiej postawić na model z hamulcami. Można go znaleźć w sklepie Megarolki. Sprzęt dla profesjonalistów zwykle nie jest wyposażony w hamulce.
Stabilna pozycja
Próba hamowania to jedno z pierwszych ćwiczeń, które warto wykonać. Manewr powinien się zacząć od przybrania właściwej pozycji. Przydają się ugięte kolana i lekkie pochylenie się do przodu. Ciężar ciała przenosi się na lewą nogę, prawa wysuwa się do przodu. Jednocześnie unosi się czubek prawej nogi, przy którym jest umiejscowiony hamulec. Stabilna pozycja sprawia, że wszystko odbywa się bardzo spokojnie. Osoba, zainteresowana tym, jak hamować na rolkach, powinna próbować manewru podczas powolnej jazdy. Zawrotne prędkości można rozwijać dopiero po doskonałym opanowaniu hamowania. Najlepiej na kilka sposobów.
Wyższa szkoła jazdy
Korzystając z hamulca, doczepionego do rolek, można samodzielnie opanować manewr zatrzymywania się. A jak hamować na rolkach, które nie mają wbudowanego hamulca? To nieco trudniejsza wersja, która wymaga umiejętności wykonania niepełnego obrotu podczas jazdy. Należy wysunąć jedną nogę (nie ma znaczenia, prawa czy lewa, jest to kwestia wygody), ugiąć ją i przenieść na nią cały ciężar ciała. Buty powinny być skierowane do wewnątrz. Drugą nogę trzeba ustawić w identycznej linii. Podczas wykonywania obrotu, stopniowo przenosi się ciężar ciała na drugą nogę. Stopy krawędziami powinny być skierowane do środka.
Trudniejszy sposób hamowania oznacza większe ryzyko upadku. Na wszelki wypadek warto wyposażyć się w zestaw ochraniaczy na kolana, łokcie i nadgarstki. Niezwykle ważna jest ochrona głowy, dlatego kask to podstawowe akcesorium do jazdy na rolkach.