Jak jeździć na rolkach?
Jak jeździć na rolkach?
Rolki od kilku lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Stanowią doskonałą alternatywę dla jazdy na rowerze oraz łyżew, które są dostępne głównie zimą. Jak jeździć na rolkach, aby hobby było dla nas bezpieczne? Wystarczy pamiętać o kilku zasadach.
Kondycja i spalone kalorie
Jazda na rolkach opiera się na podobnych regułach jak jazda na łyżwach. Początki rolek wiążą się zresztą z szukaniem odpowiednika dla łyżew na ciepłe miesiące. W jednym i drugim przypadku chodzi o opanowanie równowagi. Sport można uprawiać bez względu na wiek i budowę ciała. Jazda nie obciąża kręgosłupa, ponieważ kółka lepiej amortyzują twarde podłoże niż podeszwy buta (na przykład podczas biegania). Świetnie rzeźbi sylwetkę - do utrzymania równowagi potrzebne są mięśnie, które trudno wyćwiczyć w siłowni. Jak jeździć na rolkach? Najlepiej regularnie. Nawet przy mało intensywnej jeździe można w ciągu godziny spalić ponad 500 kalorii.
Jazda na dywanie
Zaczynając przygodę z rolkami, warto starannie dobrać model dla siebie. Pięty i palce muszą swobodnie się poruszać podczas przemieszczania się. Dla dzieci są dostępne regulowane łyżwy, które mogą rosnąć razem z nimi. Najlepiej postawić na produkty dobrej jakości jak w sklepie Megarolki. Jak jeździć na rolkach, żeby często się nie przewracać? Świetnym sposobem na trening przed wyjazdem na ulicę jest łapanie balansu na dywanie. Łatwiej o asekurację (na przykład krzesłem) w sytuacji, gdy będzie potrzebna. Treningi można zacząć od ruchów nóg i stóp, symulując ślizganie się. Umiejętność jazdy na rolkach jednym przychodzi z łatwością, innym potrzeba więcej czasu. Nie ma sensu przyspieszania tego procesu na siłę.
Idealny beton
Po opanowaniu ruchów „na sucho”, można przenieść się na zewnątrz. Jak jeździć na rolkach poza domem? Najlepiej szukać podłoża betonowego. Ma szorstką i nieregularną powierzchnię, po której kółka nie będą się ślizgać. Z tego powodu osoby początkujące powinny omijać asfalt. Jazda na rolkach to wiele ruchów. Dobrze jest wypróbować, który z nich jest dla nas najbardziej wygodny. Poza zwykłym poruszaniem się do przodu należy próbować jazdę do tyłu, balansowanie na jednej rolce czy nawet obroty. Warto także ćwiczyć, jak upadać. Najlepsza opcja to próba upadku do przodu. Wówczas można liczyć na amortyzację nakolanników i ochraniaczy nadgarstków.
Jazda na rolkach jest doskonałym sposobem na aktywne spędzanie czasu. Jeśli w naszej okolicy nie ma bezpiecznych tras do jeżdżenia, najlepiej wybrać się nieco dalej, na przykład do parku lub w spokojniejsze okolice z alejkami.